Iakob Gogebashvili

Iakob Gogebashvili

Iakob Gogebashvili (Georgian: იაკობ გოგებაშვილი) (15 Ekim 1840 – 1 Haziran 1912) Gürcistan'da bilimsel pedagojinin kurucusu olarak kabul edilen Gürcü eğitimci, çocuk yazarı ve gazeteci.
Gürcü okullarında 1880 yılından bugüne kadar her Gürcü O'nun ustaca kaleme aldığı Deda Ena (Ana dil) isimli çalışması sayesinde okumayı ve yazmayı öğrendi. Iakob Gogebashvili, Gori'ye yakın bir köy olan Variani'de doğdu. Gori ve Tifliste başladığı eğitimine Kiev Üniversitesi'nde aldığı doğa bilimleri dersleriyle devam etti. Tiflis'te aritmekti ve coğrafya dersleri verdi. Daha sonra müfettiş oldu.
Onun evi öğrecilerin uğrak mekanıydı. Sanat ve siyasetin yasak tartışmalarının sığınağı haline geldi. Sonuçta St.Pesersburg'daki St. Sinod Meclisinin talimatıyla 1874 yılında görevden alındı. O andan itibaren kendini vatandaşların arasında onların eğitiminin yaygınlaşması için adadı. Ruslaştırmaya karşı mücadele verdi. 1907 yılında öldürülmesine kadar Gürcü Ulusal Hareketine öncülük eden İlia Çavçavadze etrafındaki aydınlardan biri olarak ün kazandı.