Bu Yıl Türkiye’deki Gürcü Dili Edebiyatı Bölümü Sayısı 4’e çıkıyor

Bu Yıl Türkiye’deki Gürcü Dili Edebiyatı Bölümü Sayısı 4’e çıkıyor

Kafkas, Ardahan ve Düzce Üniversitelerinden sonra Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi de Gürcü Dili ve Edebiyatına öğrenci almaya hazırlanıyor. Artvin Çoruh Üniversitesi’nde ise halen bir kıpırdanma gözükmüyor…

Kafkas Üniversitesi’nde Kafkas Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde kurulan Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı altındaki programa 2006-2007 eğitim-öğretim yılında 20 öğrenci alındı. Böylelikle Türkiye’deki ilk Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü faaliyete geçmiş oldu. Esasında, bu programın açılması bile çok geç sayılırdı. Çünkü, Gürcistan’da lisans düzeyinde Türkçe dil eğitimi 1945 yılında Tiflis Devlet Üniversitesi içerisinde Doğu Bilimleri Fakültesi’nin açılmasıyla başlamıştı.

2013-2014 öğretim yılına gelindiğinde Türkiye’deki Gürcü Dili ve Edebiyatı programı sayısı üçe çıktı. Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan bölüme ilk yılında öğrenci alımı da yapıldı.

Ardahan’ı aynı eğitim-öğretim yılında Düzce Üniversitesi izledi.  Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesindeki Kafkas Dilleri ve Kültürleri bölümüne bağlı olarak kurulan Gürcü Dili ve Edebiyatı Programına 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ek kontenjan ile öğrenci alımı yapıldı.

Bahar yarıyılı başında Bölüm hakkında basına çeşitli bilgiler veren Ardahan Üniversitesi Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanzade Güzeloğlu, hâlihazırda 2. ve 3. sınıflara devam eden öğrencilerin yanı sıra yeni eğitim ve öğretim yılı içinde hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Yeni eğitim ve öğretim yılı için 30 normal öğretim, 30’da ikinci öğretim olmak üzere toplamda 60 öğrencilik kontenjan açılması için Yüksek Öğretim Kurulu ile görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu sonuç beklediklerini ifade etti.

Son olarak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi önümüzdeki eğitim-öğretim yılında Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümüne 20 adet Hazırlık sınıfı kontenjanı ayrıldığını duyurdu. Fakültenin internet sitesindeki duyuru şöyle:

“2016-2017 eğitim-öğretim yılında aşağıdaki yeni Bölümlerimiz 2016 ÖSYS tercih kılavuzunda yerini alacaktır.

Bölüm Adı – Kontenjan

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Hazırlık) – 40

Gürcü ve Dili Edebiyatı (Hazırlık) – 20”

 

AÇÜ’de Durum Ne?

Artvin Gürcistan ile sınır komşusu bir il olma özelliğine sahip. Kimlikle geçiş uygulamasından sonra her gün ortalama 20 bin kişi Sarp Sınır Kapısını kullanarak geçiş işlemi yapmaktadır.  Dolayısıyla Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümünün en öncelikli açılması gereken üniversite Artvin Çoruh Üniversitesi’dir.

Bu aşamada, üniversitenin faaliyete geçmesinin ardından henüz birkaç yıl geçmişti ki bu konuda YÖK’e bir teklif götürülerek bölüm kurulması sağlandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü ve buna bağlı Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı 2010 yılında kuruldu. Ancak öğretim elemanı ihtiyacı karşılanamadı. Dolayısıyla bu sebeple Gürcü Dili ve Edebiyatı programı aktif edilemedi ve öğrenci alımı da sağlanamadı. Kendisinden sonra kurulan Ardahan ve Düzce Üniversiteleri mezun verme aşamasına gelmiş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ise öğretim elemanı altyapısını tamamlayarak öğrenci alımı için hazırlık yaparken Artvin Çoruh Üniversitesi’nin bu durumu nasıl izah edilebilir?

 

Kaynak: http://www.artvinakademi.com/2016/05/16/duzcede-bile-bu-program-var-artvinde-acilamadi/