Amacımız Ne?

Güney Kafkas dil ailesine mensup olan Gürcüce, Gürcistan'da yaşayan yaklaşık 4 milyon Gürcünün ana dili olmanın yanı sıra, Türkiye, İran, Azerbaycan, Rusya, İsrail, ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan Gürcü toplumları tarafından konuşulmaktadır. Sadece Gürcüce için kullanılan Gürcü alfabesi yaklaşık olarak M.S. 4-5.yüzyıllarda ortaya çıkmış ve küçük değişiklikler geçirerek günümüze dek ulaşmıştır. Birkaç alt lehçeye ayrılan Gürcüce, erken bir dönemde yazılı kültüre geçmiş ve M.S. 5.yüzyıldan itibaren bu dilde edebi ve dinsel metinler oluşmaya başlamıştır. Ağırlıklı olarak Artvin, Rize, Ordu, Samsun, Giresun, Ardahan, Kastamonu, Sinop, Tokat, Amasya, Balıkesir, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova illerinde yaşayan Gürcülerin Türkiye'deki nüfusu için 500 bin ile bir buçuk milyon arası rakamlar verilmektedir. Gürcüce, eğitim ve yayın dili olarak henüz resmi bir kurumlaşmadan mahrum olmakla beraber, son yıllarda dernekler tarafından teşvik edilen kültürel çalışmalar sayesinde özellikle Gürcü vatandaşlarımız arasında ilgi odağı olmaya başlamıştır.

Türkiyeli Gürcüler aile içinde ve kendi aralarında dillerini yaşatmayı başarmışlardır. Ancak Gürcü olmayan vatandaşlarımızın bu dili öğrenmeleri hiç kolay değildir. Çünkü Türkiye'de Gürcüce öğrenmek için kaynak arayanların işi bayağı zordur. Gürcü dili öğretimine yönelik kaynaklar ülkemizde daha yeni yeni oluşmaktadır. Sitede yer alan Gürcüce öğretimine ilişkin kaynakların her biri yoğun emek ve zaman harcanarak hazırlanmış eserlerdir.

Bahsettiğimiz gibi Gürcüce öğretimine yönelik Türkçe kaynak bulmak oldukça zordur. Dolayısıyla bizim için bu eserler paha biçilmez bir değere sahiptir. Yayınlanmakta olan kaynakları internette uzun bir zaman içinde bularak site içinde sunuma hazır hale getirdik. Emin olun bunu yapmak bile hiç kolay olmadı. Dolayısıyla bu güzide kitap ve eğitici sayfaları hazırlayanlara sonsuz teşekkür ediyoruz. Sitemizin hiçbir ticari beklentisi ve getirisi yoktur. Reklam almıyoruz ve tek beklentimiz size faydalı olabilmektir. Umut ediyoruz amacımıza ulaşırız.